Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite Cerrahisi

Günümüzde obezite tedavisinde mide bandı, tüp mide ve gastrik bypass ameliyatları gibi çeşitli ameliyat teknikleri hastalığın etkin tedavisi olarak uygulanmaktadır. Ancak bariatrik cerrahi olarak adlandırılan bu obezite cerrahisi ameliyatları sonrasında beslenme ve diyet programına uyum ameliyatın uzun dönem başarısını direkt olarak etkilemektedir. Liv Hospital Ankara Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emre Gündoğdu ‘’Ameliyatlar sonrası diyetin temel prensiplerini bilmeniz yeniden kilo alma riskinin önüne geçmek ve obezite kaynaklı sağlık sorunlarının kontrol altına alınabilmesi için en az ameliyat kadar önemlidir. Ameliyattan sonra beslenmede ilk iki hafta sıvı beslenme dönemi, 3.-4. Haftalar arasında yumuşak blenderize pürelerle beslenme dönemi, 5.-6. Haftalar arasında yumuşak kıvamlı katı gıdalarla beslenme dönemi ve son olarak da normal gıdalarla beslenme dönemini içeren 4 temel evre vardır.’’ dedi.

Ameliyat yapıldıktan sonra, hasta mide hacminin çok azalmış olduğunu aklından çıkarmamalıdır. Yapılan ameliyat tipine göre değişmekle birlikte obezite ameliyatı sonrasında öğünlerinizde mideniz genellikle 100-150 ml sıvı alabilmektedir. Bu nedenle yemekler yavaş yenmeli, bolca çiğnenmeli, porsiyon büyüklükleri 170-225 gr’ı geçmemeli ve öğün sayısı arttırılmalıdır. Yemeklerden en az 15 dakika öncesinden içecek içilmemelidir ve yemekten en az 30-45 dakika sonra içecek tüketilmelidir. Yemek sırasında tüketilen sıvı içecekler, bulantı ve kusmalara neden olabilir.

Hangi Besin Ne Kadar Alınmalı?

Sıvılar
İlk olarak ameliyat sonrası yeterli sıvı alımının sağlanması gerekir. Sıvı kaybını önlemek için en az 1-1,5 Litre sıvı tüketilmelidir. Aksi takdirde baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, halsizlik, dilde beyaz yaralar ve koyu renk idrar yapma v.b. gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böbrek sağlığınız için de su tüketiminiz oldukça önemlidir unutmayınız.

Proteinler
Protein, obezite ameliyatlarından sonra diyetteki en önemli besindir. Tok hissetmek için protein bakımından yüksek gıdalar öncelikle yenmelidir. Bazı obezite cerrahisi sonrası diyet programları, protein takviyelerinin düzenli olarak alınmasını teşvik etmektedir, ancak diyetinize protein takviyesi eklemenizi gerektiren özel bir durumunuz yoksa her zaman için en iyi seçiminiz, geleneksel gıdalar olmalıdır. En iyi protein kaynakları yumurta, kümes hayvanları, et, balık, peynir ve süt iken göz önüne alınacak diğer proteinler fasulye, mercimek ve soya ürünlerini içermektedir. Sığır, koyun ve dana eti gibi kırmızı etleri ameliyat sonrası hastaların sindirmesi, özellikle güç olabilir bunun için yumuşak gıdalar seçtiğinizden emin olmalısınız. Önerilen ameliyat sonrası uzun vadeli protein alımı, günlük 55- 80 gram arasında değişmektedir.

Karbonhidratlar
Basit şekerler obez olan pek çok hastada gıda alımını tetiklediği için, genellikle obezite cerrahisi sonrasında diyet programlarında alımları sınırlandırılmaktadır. Basit şekerlerden (toz/kesme şeker, şekerleme, tatlı çeşitleri vb) kaçının. Ekmek ürünleri, pirinç ve makarna gibi nişastalar da aynı zamanda karbonhidrattırlar. Bu gıdaları diyetinize katmaya karar verirseniz tam tahıl ekmeği, esmer pirinç ve tam tahıl/yüksek proteinli makarnayı tercih etmelisiniz. Karbonhidratlar vücudunuzun temel yakıt kaynağı oldukları halde aynı zamanda meyve ve sebzelerde de bulunurlar. Her öğün en az bir meyve ya da sebze veya belki de her birinden bir porsiyon içermelidir

Vitamin ve Mineraller
Tüm hastaların, önerildiği şekilde vitamin ve mineral takviyelerini almaları gerekir. Takviyelerin miktar ve türleri özgün ameliyat türüne göre değişmekle birlikte obezite cerrahları bu takviyelerin, vitamin ve/veya mineral yetersizliklerini önlemek için gerekli olduğunu kabul etmektedir. Gastrik Bypass hastalarının emilimi bozucu etkilerinden dolayı demir, kalsiyum ve B12 vitamini takviyeleri almaları gerekmektedir. Ancak hangi tür obezite ameliyatı geçirmiş olursanız olun periyodik laboratuvar testleriniz, besinsel gereksinimlerinizi karşıladığınızdan emin olmak için ameliyat sonrasındaki 1. Hafta, 1-3-6-9-12. aylarda düzenli olarak izlenmelidir.

Sonuç olarak ameliyatların başarısı, yeterli ve sağlıklı kilo veriminin sağlanması açısından ameliyat sonrası beslenme ve diyet çok önem arz etmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında cerrahınızın size sunmuş olduğu yöntemi başarılı bir şekilde kullanmak için doktorunuz ve diyetisyeninizle sürekli irtibat halinde bulununuz.