Ameliyat Sonrası Evinizde Yaşam

Hastaneden taburcu olduktan sonra dikkat etmeniz gerekenler

 

1.İlk banyo ne zaman yapabilirim? Evinize gittiğiniz ilk gün ılık bir duş alıp hemen rahatlayabilirsiniz, dren yeriniz hastaneden çıkarken kapalı olur, duşunuzu bu şekilde alıp banyodan hemen sonra bandajı çıkarıp size verilen bandajla pansuman yapabilirsiniz.

2.Verilen ilaçlar ne kadar kullanılacak?Size verilen kan sulandırıcı iğneler size aksi belirtilmedikçe 10 gün boyunca günde bir defa cilt altına uygulanacak. Ayrıca size aksi belirtilmedikçe verilen mide koruyucu (pantpas vs) 6 ay boyunca her sabah aç karnına günde 1 tablet alınacak. Verilecek diğer besin desteklerinin kullanımını ekteki tabloda bulabilirsiniz.

3.Protein kullanmam gerekir mi? Ameliyat sonrası özellikle ilk 2 haftalık dönemde kilo verirken kas yıkımı olmaması için günlük 60-80 gram protein almanız gerekir. Protein için protein tozları ve protein shake alabilirsiniz. Size verilecek protein shakelerde bir kutuda 30 gram protein vardır. Günde 1-2 tane almanız günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu ürünler pratik kutularda yanınızda taşıyabileceğiniz şekilde tasarlanmış, gün boyu diyetinize ek yavaş yavaş kutuyu bitirmeniz yeterli olacaktır.

 

4.Vitamin kullanmam gerekir mi? Aksi belirtilmedikçe size verilen vitaminleri günde 1-2 defa almanız gerekir. Size özellikle ilk 3 ay için rahat kullanım için çiğnenebilen tabletler önerilecektir. Vitaminleri size özellikle belirtilmedikçe ilk 3 ay kullanın. Eğer çiğnenebilen tablet bulamazsanız normal tabletlerden alabilirsiniz, almakta zorlanırsanız ikiye bölüp tok karnına kullanabilirsiniz. Devam edip etmeyeceğiniz 3.ayda yapılan kan kontrolleri sırasındaki değerlere göre karar verilir. Gastrit bypass veya duodenal switch ameliyatı olan hastaların kendilerine verilen vitamin ve mineralleri ömür boyu kullanmaları gerekmektedir.

 

5.Neden ilk hafta saydam gıdalar tüketmeliyim? Mideniz ameliyattan sonraki erken dönemde ameliyatın travmasına bağlı ödemli ve şiştir. Sadece sıvı tanesiz gıdalar geçebilir. Bunun dışındaki gıdalar midenizi tıkayıp şiddetli ağrı ve kusmaya yol açabilir.

 

6.Elma suyu dışında meyve suyu kullansam ne olur? Diğer hazır olan meyve suları çok yüksek oranda sofra şekeri içermektedir. Özellikle ilk haftalarda şekerli gıdalar tüketildiğinde damping sendromu geçirme riskinizden dolayı uzak durmanız gerekmektedir.

7.Damping sendromu nedir?Hızlı mide boşalmasına bağlı gelişen dumping sendromu, ince bağırsağın alt kesimleri (jejunum) mideden gelen sindirilmemiş gıdalarla çok hızlı dolarsa oluşur. İstenmeyen sindirim sistemi belirtileri verir. Damping sendromu ayrıca gastrik cerrahi geçirmiş hastalarda şeker ve bazı nişastalar gibi basit karbonhidratların veya yüksek glisemik indeksli gıdaların alınması ile de tetiklenebilir.

Hızlı mide boşalımının iki varyasyonu vardır: Erken ve geç dumping. Erken dumping öğün sırasında veya hemen ardından meydana gelir. Erken dumping semptomları karın ağrısı, geğirme, çarpıntı, bulantı, kusma, ishal ve nefes darlığıdır. Aksine, geç dumping tipik olarak yemekten 1-3 saat sonra ortaya çıkar. Geç dumping belirtileri halsizlik, baş dönmesi ve bitkinliktir.

 

8.Ne zaman spor yapabilirim? Evinize gittikten hemen sonra kısa mesafeli hafif tempolu yürüyüşlerinize başlayabilirsiniz. İlk 4-6 hafta ameliyat yerlerinizde fıtık oluşma riski nedeniyle karın kaslarını kasacak ağır egzersizlerden uzak durmanız gerekmektedir.

 

9.Yüzmeye ne zaman başlayabilirim? Dikişleriniz alındıktan sonra veya alınacak dikişiniz yoksa ameliyattan 1 hafta sonra yüzmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

 

10.Neden çok halsizim? Özellikle ilk 1 hafta yetersiz kalori alımına bağlı halsizlik ve baş ağrısı görülebilir. Yetersiz sıvı alınımı halsizliği artırabilir. Ameliyat sonrası yeterli sıvı almanız, vitamin ve proteinleri düzenli almanız halsizliğinizi azaltacaktır.

 

11.Hıçkırık neden oluyor? Ameliyat sonrası mideniz küçüldüğünden ilk zamanlarda sıvı aldığınızda da mideniz genişler ve hıçkırığa neden olur. Korkulacak bir durum değildir. Hıçkırık oluşunca yemeği bırakın ve biraz yürüyüş yapın, hıçkırığınız geçecektir.

 

12.Kontrollerde neler yapılacak? Taburculuktan bir hafta sonra genel kontrol için çağırılırsınız. Bu kontrolden sonra şehir dışına çıkabilirsiniz ve uçuş yapabilirsiniz. Daha sonra 1.ay, 3.ay, 6.ay, 1.yılda ve akabinde yılda bir kontrole çağırılırsınız. Özellikle 3.ve 6. ay ve sonrasında yılda bir kan tetkikleri yapılarak vitamin ve mineral eksiklikleri saptanmaya çalışılır. Ayrıca diyetisyen ve psikolog kontrolleri yapılır.

 

13.Diyabet hastalığı olanlar veya ameliyat öncesi diyabetik ilaç kullanan hastalar eve çıktıklarında günlük düzenli olarak yemek öncesi ve yemekten 2 saat sonra ve yatma zamanı kan şekerlerini kontrol etmeli ve gerektiğinde doktoruna danışmalıdır.

 

14.Ameliyat sonrası kabız olursam ne yapmam gerekir? Ameliyat sonrası özellikle ilk 3 ay kabız kalınması nadir değildir. Hastaların sıvı ve yemek alımının az olması, fiziksel aktivitenin azlığı, alınan demir gibi ilaçlar ve verilen ağrı kesicilerin yan etkisi olarak kabızlık normalden fazla görülmektedir. Ameliyat sonrası kabızlığı azaltmak için ve barsak hareketlerini artırmak için sıvı alımı ve fiziksel aktivite artırılmalı, lifli yiyeceklerden kullanılmalı, sizi kabız bırakabilecek yiyeceklerin alınımı azaltılmalıdır (size verilen diyet listesinde bulabilirsiniz) eğer eve çıktıktan sonraki 2-3 gün içinde büyük abdeste çıkmazsanız doktorunuzun size verdiği ilaçlardan kullanmaya başlayın. İlaç almanıza rağmen 2 gün içinde çıkamazsanız mutlaka doktorunuzu arayın.